דו"ח האו"ם קבע: ילדים ישראלים הם העניים ביותר במערב

דו"ח שפירסם ארגון יוניצ"ף הבינלאומי, שמטרתו לעזור לילדים ברחבי העולם, בחן את אי השוויון ב-41 מדינות במערב ודירג את ישראל במקום האחרון, בכל המדדים שנבחנו. בין המדדים שנבחנו היו תחומי הבריאות, החינוך ושביעות הרצון הכללית במדינה. הדו"ח מחזק את עמדתו של ניסים ציוני מנכ"ל ארגון פתחון לב, שמאמין כי שינוי מדיניות יכול להביא לשיפור משמעותי בשיעור העוני.

דו"ח של יוניצ"ף (סוכנות הילדים של האו"ם), מציב את ישראל במקום ה-41 בעולם בדירוג אי השוויון בעולם המפותח. ישראל נמדדה עם שיעור עוני גדול יותר משל 40 מדינות אחרות שנמדדו גם כן. ישראל נמצאת בדו"ח בתחתית הרשימה ביחד עם טורקיה, כאשר ילדי דנמרק נמדדים עם המצב הטוב ביותר במערב. הדו"ח מבוסס על נתונים של 41 מדינות, חברות בארגון ה- OECD והאיחוד האירופי.

פער בין הכנסות העשירון התחתון לבין השכר החציוני במשק המקומי

בבחינה זו נבדק הפער בין הכנסת בתי אב בעשירון התחתון לשכר החציוני במשק, ישראל דורגה במקום ה-37, לפני יוון, מקסיקו, רומניה ובולגריה. כאשר נבחן שיעור הילדים החיים מתחת לשכר החציוני, ישראל נרשמה במקום הגבוה ביותר – עם 27.5%.

woman-1240312_1280

חינוך

גם כאן, בישראל נרשמו הפערים הגדולים ביותר, בהישגים בין ילדים השייכים לעשירון התחתון לבין ילדים בבתי אב המשתכרים שכר חציוני. בשנים 2006-2012 חל צמצום פערים בחינוך ברחבי העולם, מלבד פינלנד ושבדיה בהן דווקא כן גדל הפער בהישגים בקריאה.

בריאות

בתחום זה הדו"ח מצביע על עלייה בדיווחים על ילדים בעשירונים התחתונים עם בעיות בריאות, ברוב המוחלט של המדינות שנבדקו. למעלה ממחצית מהילדים בטורקיה וכשליש מהילדים בבולגריה, ישראל, מלטה, צרפת ורומניה דיווחו לפחות פעם ביום על תסמין כלשהו של בריאות לקויה.

בארגון יוניצ"ף דואגים להבהיר כי הדו"ח משקף את השפעת ההכנסה הנמוכה על חוסר שוויון בין ילדים. קיים קשר ישיר בין המעמד הכלכלי-חברתי של הילדים לבין ההישגים הנמוכים שלהם בחינוך, מצבם הבריאותי ושביעות הרצון הכללית מהחיים. בארגון מאמינים שהדו"חות יעזרו להבין את ההבדלים בין המדינות ולתת תמונת מצב על האופציות האפשריות לשיפור המצב, באמצעות שינוי מדיניות.

ניסים ציוני, מנכ"ל ארגון פתחון לב קבע את המאבק בעוני כמטרה הראשית של הארגון. "הממשלה יכולה ואף מחויבת לתת פתרונות לאוכלוסיה החלשה". הדו"ח משקף מציאות עגומה ויש להתייחס אליו ברצינות.

 
פורסם בקטגוריה כתבות בתקשורת, עוני בישראל, עם התגים , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *